Organiziranost

ORGANIZIRANOST SINDIKATA VIR/IJS

1. Člani sindikata

Člani sindikata so najpomembnejše organizirano telo sindikata, ki izražajo svoje pripombe neposredno ostalim organom kadarkoli in kakorkoli, posebej pa se vsaj enkrat letno srečajo na zboru oz. skupščini sindikata, kjer se sprejemajo najpomembnejše strateške odločitve, ki so zavezujoče za vse organe sindikata (IO, predsednik itd.). Sindikat je demokratičen v strogem smislu besede – vsak član sindikata ima svoj glas in je povabljen, da glasuje o vseh pomembnih zadevah elektronsko ali fizično, javno ali tajno. Vse funkcije so izpeljane na osnovi demokratičnih postopkov in glasovanja.

2. Skupščina / Zbor

Skupščina oz. Zbor članov sindikata VIR/IJS vključuje vse člane in se običajno zbere enkrat letno, volilna seja pa vsake pet let. Na njej se razpravlja o programih, letnih načrtih, sprejema poročila Izvršilnega odbora ter odloča o višini članarine, letnem finančnem načrtu in finančnem poročilu. Člani Izvršilnega in Nadzornega odbora ter sindikalni zaupniki, če jih je več, so izvoljeni in razrešeni na seji.

Kandidature za člane Izvršilnega odbora in sindikalne zaupnike se predlagajo v volilnih enotah, sledi pa izbor s strani Skupščine ali sindikalnih članov. Kandidat mora privoliti v kandidaturo.

Seja je sklepčna z navzočnostjo več kot polovice članov. Če je sklepčna, se odločitve sprejemajo z večino glasov prisotnih članov, sicer pa s podpisovanjem izjav vseh članov Sindikata VIR/IJS. V takem primeru se odločitve sprejmejo z večino podpisanih izjav. Glasovanje je običajno javno, vendar se lahko člani odločijo tudi za tajno glasovanje.

3. Izvršilni odbor

Izvršilni odbor (IO) Sindikata VIR/IJS je sestavljen iz izvoljenih predstavnikov različnih volilnih enot, ki pokrivajo več področij, kot so oddelki in centri za elektroniko, kemijo in fiziko. IO šteje neparno število članov z glasovalno pravico, med 5 in 15, pri čemer je zastopanost treh področij približno enakomerna (+-1), pri čemer v kvoto po področjih ne šteje predsednik. Strokovni delavec je član IO brez glasovalne pravice. Več kot polovica članov mora biti raziskovalcev. Vsi člani IO morajo aktivno delovati v prid znanosti in razvoja, IJS in zaposlenih in se temu obvežejo s privolitvijo na kandidaturo.

Mandat članov IO traja pet let, z možnostjo ponovne izvolitve, vendar na isti funkciji največ za tri mandate.

Podpredsednika IO izberejo člani IO z javnim ali tajnim glasovanjem.

Predsednik IO je hkrati predsednik Sindikata VIR/IJS in sindikalni zaupnik in zastopa Sindikat VIR/IJS.

IO vodi delovanje Sindikata skladno s Statutom, Pravili, Pravilnikom, programom in sklepi Skupščine ter skrbi za tekoče zadeve. Deluje po pravilniku, ki ga sprejmejo njegovi člani, in ustvarja druge potrebne pravilnike za delovanje sindikata.

IO imenuje blagajnika za vodenje finančne dokumentacije Sindikata, ki ne šteje v kvoto področij.

IO podpira izbor člana Upravnega odbora IJS iz vrst zaposlenih na IJS, običajno izmed svojih članov.

Sklepi IO so veljavni, če jih večina prisotnih članov ali njihovih namestnikov sprejme na sklepčni seji. Seja IO je sklepčna, če je prisotnih več kot polovica članov ali njihovih namestnikov. Seji IO se je možno udeležiti tudi virtualno po odločitvi predsednika.

IO se sestaja najmanj enkrat mesečno. Seja ali sklepanje o eni ali več točkah lahko poteka tudi dopisno in elektronsko.

4. Predsednik in podpredsednik

Predsednik Sindikata VIR/IJS je izbran izmed kandidatov oz. izvoljenih za predstavnika področij in istočasno opravlja funkcijo predsednika IO VIR/IJS. Ta položaj vključuje zastopanje in predstavljanje Sindikata v interakcijah z drugimi entitetami in posamezniki. Predsednik deluje v skladu s Statutom, Pravili, Pravilnikom, programom Sindikata ter opravlja naloge, ki mu jih zaupata Skupščina in IO. Med njegovimi obveznostmi je tudi priprava dnevnega reda za seje IO in pregledovanje zapisnikov. V njegovi odsotnosti naloge prevzame podpredsednik.

Predsednik Sindikata VIR/IJS zastopa in predstavlja sindikat VIR/IJS.

Mandat tako predsednika kot podpredsednika je omejen na največ dva zaporedna petletna obdobja.

Volitve za predsednika potekajo med vsemi člani Sindikata VIR/IJS s tajnim glasovanjem. V primeru več kandidatov imajo ti možnost javno predstaviti svoje programe pred volitvami. Za predsednika je izvoljen tisti kandidat, ki dobi večino glasov med člani Sindikata VIR/IJS.

5. Strokovni sodelavec

Strokovni sodelavec med drugim obravnava prošnje članov, rešuje individualne zadeve po navodilih IO, spremlja sindikalne aktivnosti v Sloveniji, informira člane Sindikata in vodi zapisnike sestankov.

Strokovni sodelavec je pridruženi član IO, se udeležuje sestankov, vendar brez glasovalne pravice.

Kandidate za IO in sindikalne zaupnike predlagajo člani na pobudo prejšnjega IO oziroma člani sindikata VIR/IJS iz treh področji IJS. Izvolijo se člani IO, sindikalni zaupniki in izbor podpredsednika in predsednika.

Izbor strokovnega sodelavca se izvede z ločenim volilnim postopkom.

Mandat sindikalnega zaupnika in strokovnega sodelavca traja pet let z možnostjo ponovne izvolitve.

6. Nadzorni odbor

Nadzorni odbor (NO) Sindikata je sestavljen iz treh članov, ki med seboj izberejo predsednika. Glavna naloga NO je nadzor nad pravilno porabo finančnih sredstev in upravljanjem premoženja Sindikata. O svojih ugotovitvah NO poroča Skupščini Sindikata.

Član NO lahko postane katerikoli zaposleni na IJS, ki ne zaseda funkcije znotraj sindikata. Člane NO izvolijo na tajnih volitvah.

Mandat članov Nadzornega odbora traja štiri leta in je obnovljiv.

Scroll to top